Az çoktur.

Mimar Sinan Ve Büyük Aşkı Mihrimah Sultan

Bir çoğumuz Mimar Sinan hayatı ve eserleri hakkında yazılar okumuşuzdur, bugün mimar sinanın belkide hiç duymadığınız bir anısını anlatmak istiyorum sizlere Mimar Sinan ve büyük aşkı Mihrimah Sultan,

Osmanlı’nın büyük cihan padişahı Kanuni Sultan Süleyman’ın ve büyük aşk’ı Hürrem Sultan’ın bir kız çocuğu gelir Dünya’ya .
Efsane bir ask’ın meyvesidir bu çocuk ve bu yüzden belki efsane aşkların en temeline en masalsı olanına ithafen ismi Mihrimah konulur Mihr-ü Mah Farsça da Güneş ve Ay demektir.
Zaman hızla geçmiş Mihrimah Sultan büyümüş 17 yaşına gelmiştir ki o zamanlar için evlendirilmesi uygun olan bir yaştadır. İki talibi olur biri Diyarbakır valisi Rüstem Paşa dırdiğeri ise saray’ın baş mimarı Mimar Sinan.

Padişah biricik kızını Rüstem paşa ile evlendirir Sinan evlidir ve 50 yaşındadır ama bilinen odur ki Mihrimah Sultan’a deliler gibi aşıktır.
Mimar Sinan o derece derin bir tutku ile aşık olduğu Mihrimah Sultan’a kavuşamamıştır fakat o’na olan aşkını olanca güzelliğiyle sanatına yansıtmıştır.
İstanbul’un en güzel yerlerinden birine Üsküdar’a Mihrimah Sultan adına bir cami yapması istenir kendisinden.1540 yılında inşa etmeye başladığı cami’yi 1548 yılında tamamlar.Cami inşa edilirken bir yandan kendi aşkını anlatır hiç şüphesiz ve eserine sanki “eteklerini giymiş bir kadın” siluetini verir ayrıca cami için mimari olarak esinlendiği örnek aldığı yer ise bir başka aşka kutsal bir aşka adanmış bir şaheserdir ; Ayasofya.

Bahsi geçen bu cami 2 Minareli olup padişah fermanı ile yaptırılan bir eserdir ama Sinan’ın söyleyecekleri bununla bitmemiş olacak ki bu eserden 14 yıl sonra o güne kadar ilk defa padişah fermanı olmaksızın Edirnekapı da surların yakınına pek kimsenin ilgilenmediği ıssız yalnız ama İstanbul’ un en yüksek tepesi olan bir yere sanki aşkının gizliıssız ve yalnızlığını ama bir o kadar büyüklüğünü haykırmak istermişcesine ikinci bir eser yapmaya koyulur.

Mihrimah Sultan’a ithafen.
Derler ki; cami Mihrimah sultanın o duru gösterişsiz ve bir o kadar asil güzelliğine istinaden küçücüktür ve sadece 38 mt bir minareye sahiptir. Bir adet incecik kubbesinin üzerindeki 161 pencere ise iç güzelliğinin ne kadar aydınlık ve berrak olduğunu temsil eder bu sayede gün ışığının her köşede adeta dans ettiği kadınsı edalı. ( o tarihte bu açıklıktaki ve bu kalınlıktaki bir kubbeye o kadar pencere dünya üzerinde sadece Mimar Sinan tarafından yapılabilirdi) cami içindeki pandatiflerde ve minare kenarlarındaki upuzun işlemelerde de Mihrimah Sultan’ın o çok güzel ayak topuklarını döven upuzun saçları tasvir edilmiştir.
Ve yine denir ki Mihrimah Sultan’ın statüsü iki minareli cami yaptırmaya yetmesine rağmen yalnızlığını simgelemesi anlamında tek minareli yapılmıştır bu cami.

Ama Sinan aşk‘ını öyle sihirli bir tılsımla mühürlemiştir ki bu sırra şaşırmamak o sevdaların naifliğine imrenmemek elde değil. Sinan Usta’nın aşk’ının vesikasıdır sanki iki caminin de yeri özenle seçilmiştir. Güneşin doğum ve batım yerleri tespit edilerek yapılmış camilerdir. Edirnekapı’daki Mihrimah Sultan Camii’ni aynı anda görebileceğiniz bir yer tespit edin. Günbatımında (elbette yılın sadece bir gününde ki o gün 21 Mart gece ile günün birbirinre eşit olarak kavuştuğu gün’dür daha enteresanı o gün Mihrimah Sultan’ın doğum günüdür) göreceğiniz muhteşem manzara şudur:
Edirnekapı Camii’nin tek minaresinin arkasından güneş batarken Üsküdar’daki caminin minareleri arasından ay doğmaktadır! “Bu nasıl bir hesaplama bu nasıl bir estetik anlayışıdır!”

 

Mihrimah Sultan Hayatı

 

Mihrimah Sultan Külliyesi 1540-1548 Üsküdar/İstanbul

mihrimah sultan edirnekapi

Caner Cangül Tarafından Çekilmiştir. Mihrimah Sultan Camii ve Medresesi

Mihrimah Sultan Külliyesi 1562-1565 Edirnekapı/İstanbul

[pro-player width=’430′ height=’400′ type=’video’]http://odogan.com/wp-content/uploads/mihrimah.flv[/pro-player]

Comments of this post

Mimar

Mimar
03 Mart 2010

Mihrimah Sultan, Osmanlı'nın "Muhteşem" lakaplı büyük cihan padişahı Kanuni Sultan Süleyman'ın Hürrem Sultan'la olan efsane aşkının meyvesidir. Topkapı Sarayı'nda 1522 yılında doğan Mihrimah'a, Farsça'da Güneş ile Ay anlamına gelen adını, babası Sultan Süleyman koyar. Zaman geçip, Mihrimah Sultan 17 yaşına geldiğinde evlilik için iki aday gündeme gelir. Biri Diyarbakır Valisi Rüstem Paşa diğeri ise Başmimar Koca Sinan. Mimar Sinan o yıllarda evlidir ve 50'li yaşlarındadır. Mihrimah, Hürrem Sultan'ın da girişimleriyle kayıtlara rüşvetçi ve entrikacı kimliğiyle geçen Rüstem Paşa'yla evlendirilir.

Aradan yıllar geçer Mihrimah Sultan, Koca Sinan'ı bir gün huzuruna çağırarak İstanbul'da güzel bir yerde kendi adına bir külliye yapmasını ister. Mihrimah, Sinan'ın "Nereye yapılmasını arzu edersiniz" sorusuna "Yerini sen seç" diye cevap verir. Bunun üzerine Mimar Sinan, 1540 yılında Üsküdar'daki Mihrimah Sultan Külliyesi'nin temelini atar. Külliye, 1548 yılında tamamlanır.

O günden Mihrimah Sultan ile Mimar Sinan'ın bir araya gelmesi için aradan tam 14 yıl geçmesi gerekecektir. Mihrimah Sultan 1562 yılında Mimar Sinan'ı bir kez daha huzuruna çağırır ve İstanbul'da kendi adına bir külliye daha yapmasını ister. Bu külliyenin yerini de tıpkı ilkinde olduğu gibi yine Koca Sinan seçecektir. Sinan da ikinci külliye için İstanbul'un en yüksek tepesini seçer. Yeni külliye Edirnekapı surlarının dibine inşa edilecektir.

Aşkın aydınlık ve karanlık yüzü

Rivayete göre Koca Sinan derin bir tutkuyla âşık olduğu Mihrimah Sultan'a kavuşamamıştır ama ona olan aşkını olanca güzelliğiyle sanatına yansıtmıştır. Kimi sanat tarihçilerinin iddialarına göre, Mihrimah Sultan adına yapılan külliyelerin duru, gösterişsiz ve asil duruşuna rağmen içinin alabildiğine aydınlık olmasında da Sinan'ın duygularının izleri sürülebilir. Acaba Sinan Mihrimah Sultan'ın iç güzelliğini bu şekilde mi anlatmaya çalışmıştır? Yine iddialara göre Sinan'ın Mihrimah Sultan'ın eşi Rüstem Paşa için yaptığı caminin çinileri ve süslemelerinin tüm ihtişamına rağmen diğer bütün yapılarının aksine daha karanlık olmasının altında da bu aşkın izleri vardır.

Matematik dehası Sinan, Mihrimah için yaptığı iki külliyenin içinde yer alan camilere bir sır da gizlemiştir. Mihrimah Sultan'ın Güneş'le Ay anlamına gelen ismine ithaf edercesine yılın sadece birkaç gününde (Nisan ve Mayıs aylarında) bir caminin arka cephesinden güneş batarken diğerinden ay doğmaktadır.

Mimari ve Aşk adlı belgesele danışmanlık yapan Prof. Dr. İlber Ortaylı, bu aşkın hiçbir şekilde belgelenemediğini vurgulayarak, "Hikâyenin bir fanteziden, efsaneden öteye geçmesi mümkün değil. Kişi Mimar Sinan da olsa imparatorluğun sadrazamının tek eşine böyle duygular beslenmesi hayatının sonu anlamına gelir. Camilerin yerleri seçilirken veya mimarisinde, Mihrimah Sultan'a özel hesaplar yapılmış olması da bu aşkın varlığını kanıtlamaya yetmez. Mimar Sinan, hangi eserinde hesap yapmamıştır ki?" diyor.

Mimar Sinan hakkındaki en kapsamlı kaynak olarak bilinen "Sinan Çağı: Osmanlı İmparatorluğu'nda Mimari Kültür" isimli kitabın yazarı Harvard Üniversitesi Öğretim Görevlisi Prof. Gülru Necipoğlu da bu aşkın ilk kez Arthur Stratton isimli yazar tarafından dile getirildiğini belirterek, "Stratton, 1972 yılında Londra'da yayınladığı Mimar Sinan'ın biyografik romanında ikisi arasında bir aşk kurgusu yapmış. Ancak bunu yaparken belirttiği herhangi bir kaynak yok. O zamandan beri dilden dile dolaşan bir hikâye bu. Tarihle ilgili bir şey söyleyeceksek ancak belgeler üzerinden konuşabiliriz. Böyle bir kaynak olmadığı için de anlatılan aşkın tamamen hayal ürünü olduğunu düşünüyorum" dedi.

Belgeselde Mimar Sinan'ın iki cami arasına gizlediği aşkını anlatan Prof. Dr. İskender Pala ise filmde mecaz bir anlatım kullanıldığını söyleyerek "Mimar Sinan, bir kadına âşık olsaydı bu kişi Mihrimah Sultan olurdu. Bana göre âşıktı ki iki abidede onun ismini bir araya getirdi. Adını kıyamete kadar yaşatacak iki abideye imza attı. Bunu yedi-sekiz sene evvel bir akşamüstü kendi gözlerimle gördüm. İki külliyeyi de gören bir yerde duruyordum, birinden güneş batarken, diğerinden ay doğuyordu. O an gözlerimdeki perde açıldı. Mimar Sinan, bilimadamı olduğu gibi aynı zamanda bir sanatçı. Şairlerle dost. Baki'yle yakın arkadaş. Eserlerinde de şiirsel bir anlatım olması çok doğal" diyor.

Mimari ve Aşk'ın künyesi

Prof. Dr. İlber Ortaylı, Prof. Dr. Azmi Özcan ve Mimar Dr. Sinan Genim'in danışmanlığında hazırlanan belgeselde Prof. Dr. Metin Sözen, Prof. Dr. İskender Pala ve Haluk Dursun'un anlatımları da yer alıyor. Kültür ve Turizm Bakanlığı Telif Hakları ve Sinema Genel Müdürlüğü ile Yapı Kredi'nin katkılarıyla geçtiğimiz hafta tamamlanarak piyasaya sürülen 40 dakikalık belgeselin yönetmenliğini Cengiz Özdemir yaptı. Türkçe ve İngilizce anlatım seçenekleri bulunan belgeselde devşirme Sinan'ın Kayseri'de doğduğu evin görüntüleri, İstanbul'a getirilişi, Yeniçeri Ocağı'ndaki askerlik hayatından baş mimarlığa giden yolculuğunun hikayesi, eserleri ve tarzı hakkında da geniş bilgiler yer alıyor.

emre

emre
22 Temmuz 2010

bu nasıl bir matematik bu nasıl bır ask nasıl bır hesaplama bır yerden gunesın battıgını gorurken ote yandan ayın dogdugunu seyretmek bence sadece hesaplama degıl allah vergısı bır yetenek bunlar boyle bır ınsan ne gelıır nede boyle bır ask duyulur

bora

bora
26 Temmuz 2010

ay ve güneşle gelen bu muhteşem mimari yapılar.. bu hikayeyi ilk defa okudum ve duydum ve bundan sonra Mart ayında ilk işim ayın 21 inde iki yapıyı da gören bir yere çıkıp o manzarayı incelemek.. Aylardan Ağustos ve ben Mart ı şimdiden iple çekmeye başladım..

onur

onur
20 Ağustos 2010

cok güzel bişey bu ya bizde arkadaşlarla ogun buluşmak için simdiden arastırma yapmaya başladık google erth dan bakacagım sımdı oraların ortasında biyer varmıdır sımdılerde..

cunku eskiden oralar yuksek binalar deildi ama simdi yuksek binalar var ..

sizlerde bulursanız arkadaşlarım paylaşın bizimle…

GAMZE

GAMZE
25 Ağustos 2010

bugün ilk kez duydum bu hikayeyi ve hemen araştırmaya koyuldum..şaşkınlığı yaşadım.bir aşk ancka bu kadar güzel anlatılabilirdi.koca sinan gibisi bir daha dünyaya gelmez sanıyorum.böyle aşk herkese nasip olmaz belki ama böyle aşkın eserini seyredebilmek inş bir gün herkese nasip olur :)

esma

esma
26 Ekim 2010

süper yha duyduğumda çok şaşırdımm ama kimseye nasip olmaz eline sağlıkk

Mimar

Mimar
17 Kasım 2010

Mimar Sinan, Mihrimah için, en uygun yerlere en uygun camiyi, padişahın izni ve emriyle, dünya üzerinde eşi benzeri görülmemiş bir sihirli simetriyle yaptı.

Mihrimah Sultan, zamanını, adına yaptırılan iki büyük caminin yapımıyla geçirdi. Bunlar Üsküdar’daki, etek giymiş bir hanım görünümündeki Mihrimah Sultan Camii ve gün ışığının her köşede adeta dans ettiği kadınsı edalı Edirnekapı Camii’leriydi. (Mihrimah Sultan’ın statüsü iki minareli cami yaptırmaya yetmesine rağmen, bu caminin yalnızlığını simgelemesi anlamında tek minareli yapıldığı söylenmiştir.)

Üsküdar’daki cami ve külliye, İstanbul’un “yedinci tepesi”nin en yüksek noktasında inşa edildi.

Edirnekapı’daki ise, Sinan’ın, Mihrimah Sultan’a olan aşkını tasvir ettiği cami olarak rivayet edilir. Caminin kubbesi, dışarıdan bakıldığında, tüm ihtişamıyla tek başına yükselmektedir. Minaresi sadece bir tanedir. Mimar Sinan’ın camiyi gözden uzakta, ilgiyi çekmeyecek bir yerde inşa ettirmesi, Mihrimah Sultan’a duyduğu gizli aşkın bir ifadesi, bir yansıması olarak yorumlanmasına sebep olmuştur. Edirnekapı’daki cami, 1999 depreminde hasar görmüş ve onarıma alınmıştı.

Camilerin sırrı

Mihrimah Sultan Camii ile Edirnekapı’daki Mihrimah Sultan Camii’ni aynı anda görebileceğiniz bir yer tespit edin. Günbatımında (elbette, yılın sadece bir gününde) göreceğiniz muhteşem manzara şudur: Edirnekapı Camii’nin tek minaresinin arkasından güneş batarken, Üsküdar’daki caminin minareleri arasından ay doğmaktadır. Mihr ü mâh, Farsça güneş ve ay anlamına gelmektedir

gamze

gamze
07 Aralık 2010

mimar sinan ı her okudugumda bana bir dahi bir üstad gelmiştir gelmiş değil keza öyledir.Eserleriyle övünüyorum ben hayretler içerisinde kaldım ve iyiki Mihrimah hanıma kavusamamış diyorum eger kavussaydı böle bir eser belkı dünyada olmayacaktı…

bahar

bahar
11 Aralık 2010

aşk…………..

fatih.....

fatih.....
16 Aralık 2010

ben bu olayı daha önce duymuştum ama bu anlatılanlar içinde biraz daha olay geçiyor:aslında mihrimah diyarbakır valisine aşık olduğu için değil, hürrem sultan istediği için onula evleniyor.sebebi ise valinin devlet tönetiminde bir güce sahip olduğu ve hürrem sultanında o yönetimde gücünün olamsını istediğinden dolayı valiyi yanına çekip onunda söz hakkı olacaktı.hatta şöyle bir idda ortaya atılır.sarayın ileri gelenleri derlerki diyarbakır valisi cüzzam hastasıdır.kız verilmez.bunun üzerine padişah emriyle valiye hekimler gönderilir.hekimler valiyi muayene ederken yakasında bir bit bulurlar.cüzzam hastası olan bi kişidede bit yaşamaadığını bildikleri içinde bit`i alıp padişaha götürürler.ve cüzzam hastası olamdığınıda söylrler.bu arada mimar sinanda iyi bir taliptir fakat devlet yönetiminde gücü olmadığı için hürrem sultan tarafından tercih edilmez.ve mihrimah vali ile evlendirilir.

F.D

F.D
19 Aralık 2010

bence aşk diil de sanki güneş ile ay ın denk gelip bakış açısı hesaplanmış tr ondan ve birde ozamnlar fetih için edirne camiin ibadet edilip ordan yola çıklrmış kanuni de fetih yolunda kızının adı olan camiinin orda olmasını istemştr ..aşk sadece bi düzmece dr okdr

murat

murat
22 Aralık 2010

aşk böylebişey sevdiginin arkasından umutsuzca bakmak ne acı

Zeynep

Zeynep
24 Aralık 2010

Öncelikle belirtmeliyim ki;çok güzel bir paylaşım. Biraz geç te olsa okumam beni mutlu etti. Yalnız bu 2 yeri de görebileceğim ve o eşsiz manzaraya tanıklık edebileceğim bir yer bilmemekteyim.Bu konuda bilgilendirmenize ihtiyacım var. Yardımcı olursanız sevinirim..

kübra

kübra
04 Ocak 2011

beyazıttaki saat kulesinden izleyebilirsinizzz.

hilal

hilal
07 Ocak 2011

daha kısası da olabilirdi

Berat

Berat
07 Ocak 2011

Mihrimah Sultan 1578 yılında yeğeni (erkek kardeşinin oğlu) III. Murat'ın saltanatı sırasında öldü ve babası Kanuni Sultan Süleyman'ın Süleymaniye Camii'ndeki türbesinde babasının yanıbaşında gömüldü.Aynı zamanda Süleymaniye Camii 'nin eski ağalar kapısının karşı köşesinde, yol ayrımında üçgen bir alandadır. Önde som mermerden yapılmış bir sebil görülmektedir. Sebilin arkasındaki ufak mezerlıkta 6 sütunlu, üstü örtülü ve etrafı açık türbede Mimar Sinan'ın mezarı bulunmaktadır. Türbesini ölümünden az önce kendisi yapmıştır. 1933 yılında Mimar Vasfi Egeli tarafından restore edilmiştir. Sandukanın uçları ile üzerindeki burma kavuk, mermerdendir. Sokağa bakan demir parmaklıklı bir pencereden türbe görünür.

Mezar taşında ise şu yazılıdır:

"Geçdi bu demde cihandan pir-i mimaran Sinan "

(Harfler hesaplandığında ölüm tarihi çıkıyormuş)

Kayseri 1490 – Istanbul 1588 (Hicri 996)

Öyle bir aşktır ki bu Mimar Sinan bu küçük türbeyi Mihrimah Sultan'a yakın olabilmek için yaptırdığı da bir rivayet midir yoksa aşkının bir başka boyutu mudur?

Yorumu sizlere bırakıyorum…

ENGİN

ENGİN
15 Ocak 2011

Aşk iş ve sanat İşte muhteşem Sinan

ELA

ELA
17 Ocak 2011

süper bir aşk bence mimar sinan gibisi bir daha bu dünyaya gelmez

yusuf

yusuf
26 Ocak 2011

Gerçekten büyük aşk.Ama aşık olanda mimar sinan olunca işte böyle oluyor.Şaşırmamak elde değil.

misafir

misafir
31 Ocak 2011

mimar sinan gibi hiç hayatta bir mimar tanıdınız mı?

21 mart mihrimah sultanın doğum günü isminin anlamı güneş ve ay ve cami mucizesi sadece 21 mart günü ve isim anlamıyla ilgilidir bu mucize gibi olay mihrimah sultana doğum günü hediyesidir hayatta mimar sinan gibi bir deha asla ne duydum ne gördüm ve bilmiyorum yalnız mimar sinan

zeynep

zeynep
08 Şubat 2011

bu hikayeyi bugün bir radyo kanalında dinledim araştırmak istedim dinlediğimde çok şaşırdım burdaki bilgileri okuduğumda ise Mimar Sinan a hayran kaldım.Bir AŞK işte böyle güsel yaşatılır Mimar Sinan a da bu yakışır…

berrin

berrin
13 Şubat 2011

Şu osmanlı masalı yok mudur kiiii…Kanuni ile Hürrem'in aşkının meyvesi Mihrimah'ın Mimar Sinanla aşkı,Günümüzde kimde var bu ince görüş,günümüzde kim sever bu kadar …

fatmf yakasız

fatmf yakasız
19 Şubat 2011

Dün gece saat 2'ye kadar Mihrimah Sinan Aşkını okudum, gözlerim doldu bu nasıl masumane karşılıksız muhteşem birşey ayın doğuşunu izlemek istiyorum 21 mart'ta.

Mimar Selim

Mimar Selim
27 Nisan 2011

Çok ilginç hikaye bence olaya farklı çerçeveden bakılmış.

ilker

ilker
28 Nisan 2011

ben Osmanlı aşığı bir adamım.. o edep , saygı , itaat , sadakat ve terbiye dolu devirde yaşayabilmeyi çok isterdim.. bu hikayeyi malesef yeni okudum.. muğlada yaşıyorum ancak 1 martta hedef istanbul :) tamam çok büyük aşkmış ancak 17 yaşındaki bir sultan ve 50 yaşındaki mimar sinan.. üstelik de evli..tamam aşka saygımız sonsuz.. ama şu devirde aynısını görseniz ne düşünürdünüz.. 50 yaşındaki evli bir adamın 17 yaşındaki bir kıza aşık olmasını nasıl yorumlardınız..???

sema

sema
10 Mayıs 2011

NE MUTLU SENİN GÖNLÜNE DÜŞENE MİMAR SİNAN….

Haluk

Haluk
16 Ağustos 2011

GÜNÜMÜZDE AŞI'I FACEBOOK SAYFALARINDA YAPILAN ABUK-SUBUK PAYLAŞIMLARDAN İBARET SANAN GENÇLİK BU HİKAYEYİ KESİNLİKLE OKUMALIDIR…

Tolga

Tolga
16 Ağustos 2011

Bu aşk hikayesi İskender PALA'nın bir kurgusudur. Milletimizde araştırma kültürü olmadığından, her duyduğumuzu mutlak doğru olarak kabul ettiğimizden dilden dile tarihi bir gerçek gibi aktarılmıştır. Gerçeği öğrenmek isteyenler zahmet edip, İskender PALA'nın katıldığı Teke Tek Özel Programı'nı youtube dan izleyebilir. Sözkonusu bahis aşağıda linklerini verdiğim 9. kısımın sonu ile 10. kısımda anlatılmaktadır.

http://www.youtube.com/watch?v=45r0kdOVpJs (9. Kısım)

http://www.youtube.com/watch?v=oU6Yby2py2M (10. Kısım)

AYBUKE

AYBUKE
29 Ekim 2011

cok guzel olmus elelrinize saglik cok duygulandim ve agaldim hep ilgimi cekmsitir ve hayaraniyim osmanlilin bizim ozumuz bu

semra

semra
03 Kasım 2011

çok güzel olmuş yüreğinize sağlık.

tuba

tuba
05 Kasım 2011

Köklerine yabancı kalmış bir nesile, bu kadar aydınlatıcı bir konu seçtiğiniz için teşekkürler

nbvnnbvnn

nbvnnbvnn
07 Kasım 2011

sınıf birincisiyim ama tam olarak osmanlı tarihini bilmiyorum mimar sinanlan mihrimah sultanın aşkı ilgimi çekti

yavuz turan

yavuz turan
07 Kasım 2011

Mimar sinan'ın Süleyman'ın biricik kızı Mihrimah'a talip olması konumu itibariyle sözkonusu bile olamaz.Kellesi anında gider.Bu sadece hikayeyi ilgi çekici kılmak için magazinel bi eklentidir olsa olsa.Daha derin araştırırsanız gerçeği görürsünüz.Ayrıca fermansız bir şekile cami de yapamazsınız kafanıza göre.

ayşegül

ayşegül
13 Kasım 2011

hayır bu gercekten dogru olduğunu düşünüyorum mihrimah sultanın hayatını anlatan bi kitap okudum bugünlerde o kdr güzel ve imkansız bi aşka sahipler ikiside mimar sinan mihrimah sultana aşık olduğunu belli etmek için ilk bir tane çeşme yaptırmış..

hazannnnn

hazannnnn
19 Kasım 2011

evet öyle ve bu dikkatimi çekti çok teşekkürler

ESAD

ESAD
20 Kasım 2011

ne varsa o büyük eski ve kalbi temiz insanlarda var birde şimdiki nesil e bak 30 saniyede seven 3 saatte açılan 3 günde sıkılıp bırakan 30 günde hatırlamayan saçma sapan amaç ne ?

darsane

darsane
24 Kasım 2011

Teşekkürler bizim felsefeci fizikci ler e bir ders olsun bu ibretlik olay batının bilim adamlarına imrenen ler buyrun bakın ecdadınız kaç tane meziyeti bir arada bulundurmuş…
bilgiyi derleyen ve sunan tüm emeği geçenler e teşekkürler…

GÜLFEM

GÜLFEM
07 Aralık 2011

NE GUZEL AŞK BU ALLAH.IM KESKE KAVUSABILSELERMIŞ…

mihre

mihre
10 Aralık 2011

gerçekten çok güzel bir aşk..

Zeliha

Zeliha
14 Aralık 2011

Askin yucesi…efsanesi, guzelligi, masumiyeti hepsi bir arada, boyle bir ask hikayesini okumak insani aska asik ediyor…

efsanur böl&amp

efsanur böl&amp
14 Ocak 2012

aşk bu………………………..

selma

selma
19 Ocak 2012

aşk bu yaaaaaaaaaaa

SİBEL

SİBEL
20 Ocak 2012

Hikaye süper yorumlarıda okudum,Gercek olmasını dilerim zira çok ihtiyacımız var bu hikayelere.Osmanlı Tarihini hep araştırıyorum,İnanın kapalı kutu gibi her defasında daha bi heyecanla konudan konulara gecip tarihin değişik yönünü öğreniyosunuz yada yeni bi masal öğreniyosunuz.Ama bu kadar muhteşem olayların mutlaka bi sebebi vardır.Mimar Sinanların çoğalması dileğiyle :)

dilal

dilal
31 Ocak 2012

eğer bu aşktan etkilendiyseniz bide mihrimah sultanın hayatını anlatan demet altınyeleklioğlunun cariyenin kızı mihrimah adlı kitabını okuyun bence bu kitapta hikayede büyüleyici…:)))))))))))

cigdm

cigdm
02 Şubat 2012

Kavuşmak diyorsunuzda, mihrimahta onu sevmişmi. Mimar Sinana'da ,aşka da saygımız sonsuz.

şevval.

şevval.
12 Şubat 2012

aşka yorum gerekmez eserleri daim.

şeyma

şeyma
13 Şubat 2012

mimar sinan ve mihrimah sultanın aşkını anlatan iki camin arasında aşk kitabını okudum ve bayıldım ama mimar sinanın aşkına karşılık bulamamasına acacip çok üzüldüm!!!

Gulcan_kaya

Gulcan_kaya
21 Şubat 2012

gerçek aşk budur bence kitabını okudum ve cok etkilendim gerçeksevgiyi arayanlar kusun mutlaka

büşra

büşra
23 Şubat 2012

mimar sinan o kadar aşıktır ki sevdiğini bir camiyle ve aşık olduğu kadının isminin anlamıyla ifade etmiştir

Fisun

Fisun
28 Şubat 2012

Gerçek olduğunu sanmıyorum fakat, güzel yazı yiğidi öldür ama hakkını vermek lazım. Tebrikler mimar bey.

Aksoy_50_

Aksoy_50_
29 Şubat 2012

ne buyuk aşk

misafir

misafir
01 Mart 2012

mimar sinanın hayranıyım

sancak

sancak
04 Mart 2012

biz bu ataların evlatlarıysak neden aslımız bu kadar bozuldu? bizim şuandaki bilim ilim ve din adamlarımızın hepsi gavur hayranı olup çıkmışlar.kendi ecdadını bilmiyor bile nereden geldigini osmanlının kanını taşıyan türk milletti kalmadımı acaba şüpeye düşüyorum bazan osmanlı insanı savaşıda aşkıda onuruna yakışır şekilde yaşamış şerefine layık bi şekilde…

esra erol

esra erol
05 Mart 2012

 bence mimar sinan gerçek bir aşk adamıydı ki mihriban sultana göre bir camii yapmış gerçek aşk budur aşkın için deli olacaksın aşkın içi öleceksin bir kez bende böyle aşkım için öldüm

canercangul

canercangul
13 Mart 2012

Evvela bu hikayedir, gerçek değildir. Başka arkadaşlar da belirtmiş.

Asıl belirtmek istediğim husus yukarıda kullandığınız fotoğraf tarafıma ait olup herhangi bir alıntı bilgisi yazmamışsınız. İzin alınmadan fotoğraf kullanılamaz. http://www.panoramio.com/photo/48645665

Batu 29

Batu 29
16 Mart 2012

aşka yorum olmaz

Rahsan Arbay

Rahsan Arbay
19 Mart 2012

21 Martta Edirnekapı Mihrimah camii güneş batımını ve Üsküdar Mihrimah camii ay doğuşunu nereden seyredebilir ve fotograflaya bilirim?

Byx_gokhan

Byx_gokhan
23 Mart 2012

Mimar Sinan dünya üzerindeki gelmiş geçmiş en büyük mimardır.Aşkı için bu kadar sabırlı olması kavuşamıyacağını bile bile bu kadar istemesi onun kişiliğindeki asaleti gösterir.İşte biz böyle asil insanların torunuyuz.Tek kelimeyle muhteşem bir insan.

Reşat

Reşat
24 Mart 2012

Bir kitab satmak için bu türlü yollara baş vurmayın !Mimar sinan la Mihrimah sultanın arasında aşk olmasına imkan yoktur Hem aralarında hiç bir bağlantı olmadan ve Üsküdardaki Camii Selahaddin camisidi yani yaptıran sultan süleymandır .Edirnr kapıdaki ise mihrmah sultanın abisi padişah olunca yapılmıştıronu içinde tek minarelidir .Ama güneşin Karanlık camiinin iki minaresinden doğar ve edirnekapıdaki Mihrimah sultan camiinin arkasından batar. Sonra Mihrimah sultanın kocası Sadrazam Rüstem paşadır (Namı diyar Bitli Rüstem onunda hikayesi ayrıdır )Sadrazam Rüstem paşanın camiisi tahta kalededir Bu camiinin içi süslemeleri Sultan Ahmet camiisine  örnek olmuştur.

osmdyn

osmdyn
31 Mart 2012

ya böyle şeylere inanmak ve yazmak çok cesaret ister mimar sinana nerden nasıl laf diyeceğinizi şaşırıyosunuz?

oğuzhan gülkan

oğuzhan gülkan
01 Nisan 2012

RAHSAN BEY FOTOĞRAFLADINIZ MI ? glknt@hotmail.com facebook üzerinden paylaşabilirmisiniz fotografı..

Kaynarkerem

Kaynarkerem
18 Nisan 2012

bu efsane ile ilgili gerçekler :  http://yalansavar.org/2012/04/18/kontesi-sinan-mi

K_erdemm

K_erdemm
21 Nisan 2012

insanın sevgisi içinde öyle büyür ki kelimelerin anlamsız kaldığının ispatıdır… MİHRİMAH

Serdar-suna

Serdar-suna
13 Haziran 2012

kitabını okudum çok güzel tavsiye ederim. iki cami arasında aşk

özgür sult

özgür sult
01 Temmuz 2012

bence harika bir hikaye aşk budur arkadaşlar<3

burak hamamcı

burak hamamcı
24 Eylül 2012

bu tür tarihimizi ve geçmişimize inanmayanları kınıyorum…sizleer sadece kendilerine aşık olan insanlarsınız…

turker

turker
15 Mart 2013

beyoğlu belediyesi evlendirme dairesinin çatısı benim bulduğum en uygun yer

Berkant

Berkant
22 Nisan 2013

Ay takviminde bir ayın 28 gün sürdüğünü düşünürsek ayın her 21 Mart'ta aynı yerden doğmayacağı ve geçmeyeceği sonucuna varabiliriz. Bir de camiyi nasıl etek giymiş kadın silüetine benzetiyorlarmış? Desteksiz bir efsane bence

Ahmet_0518

Ahmet_0518
28 Nisan 2013

böyle bir aşkı ancak mimarsinan yaşardı zaten platonik olması kötü imiş karşılıksız aşklar insana neler yaptırmazki

ekrem

ekrem
09 Mayıs 2013

İslamı biraz daha yayma gayesinden başka bir amaç gütmemiş, asırlar boyu ayakta durmuş ve mücadele etmiş, tırnağı olamayacağımız atalarımızın, en baştaki padişahın dahi parmakla gösterip istediği, alanında (hala) bir numara adam Koca Sinan, Mihrimah Sultan'a gönül verecek, sırf onu ansın torunlar diye özene bezene yaptığı Allah'ın evi, ibadethaneyi etek giymiş kadına benzetecek, (varsa) aşkını aşikar edecek öyle mi?

O zamanlar hicri takvim kullanılmıyor muydu? Mihrimah Sultan'ın doğum günü her yıl 21 Mart'a mı geliyordu? Mimar Sinan'ın bütün eserlerinde bir ince hesap mutlaka vardır ve güneşin batışı ve ayın doğuşu mutlaka doğrudur, ve bu sadece gün ve gece eşitken olacaktır. Ancak bu gönül işleriyle alakası olması söz konusu değildir. Zira Selimiye Camii yapılışını incelerseniz, kubbesi başta olmak üzere, minareleri, müezzin mahfilinin yüksekliği, ayakları, hepsi mucizevi birer hesaptır ve islamın şartı, imanın şartı gibi konular düşünülerek koyulmuştur. 32 kapısının sebebi 32 farz, mahfilin 5 ayağının sebebi islamın 5 şartından, 999 tane penceresi olmasının sebebi Kabe'nin 1000 penceresi olduğu kabul edildiğindendir ve tevazudur.

Velhasıl, tarihimizi bize yansıtmak istedikleri gibi anlamayalım. Muhteşem Süleyman'ın Mihrimah'ına aşk ilan edilmez. Mimar Sinan gibi tevazu sahibi bir kişilik bunu hiç yapmaz. Hikayeyi okuyan herkes ne güzel aşk diyerek inanıyor. Biraz okusak.. En azından yorumunuz olacak konularda..

Irmak

Irmak
08 Temmuz 2013

Bu hikayeyi anlatan bi roman war isteyenler okuyabilir orda daha ayrntılı ve qüzel kitabın ismi iki cami arasındaki aşk..okumaya deqer

selime

selime
04 Aralık 2013

duyduğum kadarıyla galata kulesindende izlenilebiliniyormuş.doğruluğunu tam olarak bilmiyorum.

real

real
20 Mart 2014

bence mihrimah aşkı falan değil zaten mihrimah ay ve güneş demekdi adına uygun eser yapmıştır bu aşkı kanıtlayacak bir delil falan da bulunmuyor tamamen belgeseli izlenesi bir hal alması için aşk mevzusu bu şekilde yedirilmiştir. Öyle olsailber ortaylının dediği gibi mümkün olmazdı yaşaması

Nermin Akgülle

Nermin Akgülle
22 Mart 2014

Güzel muhteşem hikaye. Aşk aşk aşk..